Відділ опіків
Відділення опіків ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева НАМН України» створено у 1965 році за ініціативою академіка О.О. Шалімова з метою наукового забезпечення комбустіологічної служби, створення якої відбувалось в ті часи в усіх регіонах України. В теперішній час відділення функціонує на базі опікового відділення КНП «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім.проф. О.І. Мещанінова» ХМР на 70 ліжок (в т.ч. 25 дитячих, 5 планових та 6 реанімаційних).
З моменту створення і до 1990 року відділенням керував видатний вітчизняний комбустіолог, лауреат державної премії України, доктор медичних наук, професор Д.Є. Пекарський.
Виконані в ті часи дослідження з вивчення патогенезу, діагностики та лікування опікового шоку які дозволили теоретично обґрунтувати і практично реалізувати завдання ранньої транспортировки постраждалих в стані опікового шоку завдяки розробленим методам інфузійного і медикаментозного забезпечення евакуації хворих у спеціалізований стаціонар. Професор Д.Є. Пекарський та його учні зробили вагомий внесок у розкриття механізмів опікового шоку та токсемії, розробку питань корекції порушень гомеостазу і детоксикації в гострих періодах опікової хвороби, компенсації порушень в септікотоксемії, засобів оперативного відновлення шкірного покрову. В 1982 році Д.Є. Пекарському була присуджена Державна премія України, під його керівництвом виконано 3 докторських та 16 кандидатських дисертацій. На базі Харківського опікового центру проведені масштабні конференції: «Опіковий шок» (1969 р.) та «Опіки у дітей» (1988 р.).
В 1990 – 2015 роках відділенням опіків завідував с.н.с., к.мед.н. Ю.І. Ісаєв, с 2015 року відділення очолює к.мед.н. О.В. Кравцов. Науковими напрямками відділення є розробка органозбережуючих операцій реваскулярізації при глибоких відмороженнях та електротермічних уражень суглобів невільними шкірно – підшкірно – фаціальними клаптями, доповненими операціями м’язової та капсульної пластики, які істотно підвищують анатомічний, функціональний і естетичний ефект оперативних втручань. Багато уваги приділяється проблемам раньової інфекції та лікування інфекційних ускладнень опікової хвороби, в тому числі і з розробкою і клінічним застосуванням оригінальних методик озонованих препаратів, ранових покриттів, удосконалення діагностики глибини ураження. За останні роки одержано 42 патента України, матеріали досліджень опубліковані в 48 наукових роботах, в тому числі в навчальних посібниках та методичних матеріалах.
Спеціалісти підрозділу
Відділення інституту в структурі Харківського опікового центра проводить лікувально – консультативну допомогу, наукову і педагогічну роботу в Харківському та суміжних регіонах з використанням сучасних методів інфузійного, детоксикаційного і медикаментозного лікування, різноманітних методів хірургічного відновлення шкірного покрову при глибоких опіках та інших патологіях, які супроводжуються втратою покривних тканин та виразковими дефектами.