Відділ гострих захворювань судин

       Надання в Харкові спеціалізованої допомоги хворим із захворюваннями судин стало можливим в результаті створення в Харківському НДІ загальної та невідкладної хірургії відділення хірургії судин і рентгенангіографічного відділення. Ці структурні підрозділи були створені академіком О.О.Шалімовим в 1965-1967 р.р. і стали першими на Україні. Установка «Трідорос 5S» фірми Siemens дала можливість діагностувати серцево-судинні захворювання різної локалізації, включаючи аорту, її гілки, судини голови, шиї, серця, малого кола кровообігу, кінцівок.

       З перших днів роботи у відділенні виконувалися пластичні операції на аорті та порожнистих венах, магістральних артеріях і венах при вроджених аномаліях, аневризмах, облітеруючих захворюваннях, пухлинах судин та іншої патології.


foto1       У 60-ті роки не існувало єдиного підходу до лікування гострих захворювань судин при травмах, емболіях, тромбозах. Вирішення цієї проблеми стало науковим напрямком роботи відділення, в результаті чого була запропонована класифікація, розроблені діагностичні критерії і тактика лікування. Все це лягло в основу сучасної концепції допомоги цій категорії хворих в масштабах всієї країни. Вчена рада МОЗ України результати цієї НДР направила в якості експоната на ВДНГ (1975).
       У 1972 році рішенням МОЗ України відділенню хірургії судин ХНДІЗНХ було надано статус міжобласного судинного центру, де цілодобово отримували невідкладну спеціалізовану допомогу при судинній патології жителі Харківської, Полтавської, Сумської та Бєлгородської областей. Співробітники відділення не тільки виїжджали в ці області по санавіації, а й організували методичну допомогу - навчали хірургів «на робочому місці», керували при виконанні дисертаційних робіт, проводили науково-практичні конференції на місцях (м.Бєлгород, Суми, Полтава).

        З 1972 р. у відділенні почали виконувати коронарографії, з 1974 р. - аортокоронарне шунтування в умовах штучного кровообігу, а потім і емболектомії з легеневої артерії також в умовах штучного кровообігу. У ті ж роки керівником відділення М.Л.Володосем були успішно виконані: перша в СРСР успішна реімплантація руки (1977); перша успішна пластика грудної аорти при її травматичному розриві (в результаті ДТП); перші в інституті пластичні операції на брахіоцефальних артеріях.

       Старший науковий співробітник відділення к.мед.н. А.Я.Кононов розробив перший у світі проект «Дистанційний ендоваскулярний підхід до лікування захворювань судин» (1972-1984), а М.Л.Володось вперше в світі впровадив метод в клінічну практику, здійснивши успішне дистанційне ендопротезування клубової артерії (1985) і аорти (1987). З метою вдосконалення цього методу лікування при відділенні була створена лабораторія рентгенендоваскулярного протезування кровоносних судин.
       Так було покладено початок новому напрямку в світовій ангіохірургії. Використання протезів, що самофіксуються, дозволило, на відміну від класичних оперативних втручань, широко застосовувати малоінвазивні методи при лікуванні хворих з судинною патологією.У відділенні також були розроблені:
- оригінальні методи створення анастомозів;
- реконструктивні операції на артеріях гомілки з використанням артеріовенозних співусть і мікрохірургічної техніки;
- вдосконалені регіонарний і системний тромболізис при емболії легеневої артерії, гострих тромбозах артерій і вен.

       Ось далеко не повний перелік захворювань, лікування яких проводиться в відділенні:
- облітеруючий атеросклероз і тромбангіїт артерій верхніх і нижніх кінцівок, голови та шиї, вісцеральних судин;
- симптоматичні гіпертонії;
- травми судин;
- гострі артеріальні і венозні тромбози та емболії;
- варикозна і посттромботична хвороба.

 

       Проблеми, пов'язані із захворюваннями серцево-судинної системи, магістральних вен, вирішуються в клініці з застосуванням комплексних методик як хірургічними, так і безопераційним методом. Здійснюється ретельне передопераційне обстеження стану серцево-судинної системи з застосуванням ультразвукових і ангіографічних методів дослідження. Велика увага звертається на косметичний ефект операції, застосовуються методики для досягнення максимального косметичного ефекту. При лікуванні варикозної хвороби впроваджені ендовенозні методи лікування. Комбіноване використання ендоваскулярної, ендоскопічної, реконструктивної малотравматичної хірургії та мікрохірургічної техніки дозволяє значно поліпшити результати лікування всіх перерахованих вище захворювань. Увага і дбайливе ставлення персоналу до пацієнта сприяє налагодженню довірливих відносин між лікарями та хворими.

Спеціалісти підрозділу

       В даний час відділення хірургії судин і кардіохірургії є єдиним колективом - Регіональним центром серцево-судинної хірургії, що включає фахівців з серцево-судинної хірургії, кардіології та флебології. Це дає можливість проводити діагностику і лікування серцево-судинних захворювань, підбираючи для кожного хворого індивідуальне найбільш раціональне і малотравматичное лікування з використанням сучасних методів, зменшуючи травму, попереджаючи ускладнення, скорочуючи терміни лікування.Прасол Віталій Олександрович
Завідувач відділенням, доктор медичних наук, професор кафедри хірургії №1 ХНМУ, судинний хірург


Артамонов Роман Валентинович
Лікар-хірург судинний


Бабинкіна Галина Павлівна
Лікар-хірург судинний


Бабинкіна Ірина Борисівна
Лікар-хірург судинний


Бежуашвілі Іраклій Гурамович
Лікар-хірург судинний


Богдан Володимир Миколайович
Лікар-хірург судинний


Гільов Борис Вікторович
Лікар-хірург судинний


Малік Олексій Сергійович
Лікар-хірург судинний


Пуляєва Інна Сергіївна
Лікар-хірург судинний


Царенко Володимир Миколайович
Лікар-хірург судинний


Чінілін Андрій Васильович
Лікар-хірург судинний


Фетисов Сергiй Андрiйович
Лікар-хірург судинний